Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Novoveské kraslice

počátek malování kraslic v Ostrožské Nové Vsi se datuje kolem roku 1880 – 1890. Ovšem úplně přesně to nevíme. Jedná se voskovou batiku = malování včelím voskem. Tradiční vzory se nazývají: halúzkové, kostelové, hvězdicové a zelové. Jedná se o nejnáročnější techniku zdobení kraslic na území České republiky. Ještě v 60. – 70. letech 20. století bylo v Ostrožské Nové Vsi kolem 40 maléreček. Vyráběly kraslice převážně pro ÚLUV, který jejich kraslice vykupoval a dodával jim údajně i barvy a výfuky (vyfouklá bílá vajíčka). Ženy si předávaly malování kraslic především v rodinném kruhu. Nebylo neobvyklé, že malovala tetička, babička, dcera i vnučka. Nyní, v 21 století se malování kraslic zúžilo pouze jenom na pár žen, které tuto lidovou tradici udržují a také chodí předvádět do muzeí.

Paní Ludmila Dvořáková, Marie Vlčková, Anna Řezáčová a Naďa Kubisová jsou poslední skutečné novoveské malérečky, které se učily ještě od těch „starých“ původních maléreček. Všechny malují 20 – 40 let a ani přes problémy s barvením kraslic to nikdy nevzdaly.

V listopadu 2021 založila paní Mgr. Anna Řezáčová v Ostrožské Nové Vsi kroužek malování novoveských kraslic .
Chtěla zachovat tuto tradici pro následující generace. Jejím velikým přáním bylo, aby se nějaké mladé ženy naučily tuto jedinečnou techniku. Nejprve jsme začaly malovat 2 „učnice“ s paní Řezáčovou. Brzy nás napadlo oslovit paní Marii Vlčkovou, která je nositelkou několika titulů za kraslice. Byla nadšená, že jsme začaly malovat a ochotně za námi jezdí , radí nám , vše vysvětluje a ochotně vše ukáže. O rok později přibyly další 2 děvčata a posléze další 2. Od podzimu roku 2023 se k nám přidala další. Od roku 2024 je nás tedy již 7 „učnic“ a 4 učitelky. Tedy celkem 11 žen, které se této tradici věnují. V tomto počtu už jsme na dobré cestě k zachování tradice!

Musíme podotknout, že se jedná o velmi unikátní kroužek, protože si musíme představit v kontextu dob dřívějších, že se toto lidové umění opravdu předávalo jen a pouze v rodinách mezi ženami.

Ukázky naší tvorby: