Verze pro tisk

Sestry na všech odděleních v Dětské nemocnici Brno vyměnily bílé pláště za oblečení s dětskými obrázky

Fakultní nemocnici v Brně zaujal projekt Marie Zelené – Veselé oblečení pro dětský úsměv, který má za cíl zmírnit strach z vyšetření i z pobytu v nemocnici malých pacientů, a také pohladit po duši staré hospitalizované lidi. Prohlédněte si zde malou fotogalerii.

Marie Zelená tvoří zástěrky s veselými obrázky, které si lékařský personál obléká na klasické nemocniční bílé oblečení, a také halenky a šaty s obrázky. Používá se 17 druhů různých obrázků, které osobně Marie kreslí. Každý tvoří samostatný příběh, o kterém může lékař či sestra s dítětem při vyšetření mluvit. Tím mu dodá důvěru, že je pro něho kamarádem, který mu nechce ublížit.  Vedení FN Brno Bohunice, pod které spadá právě Dětská nemocnice Brno, vybralo zástěrky, jako jednotné oblečení pro dětské lékaře a setry. Nejsou zde však úplnou novinkou, po několika kusech je zde předávala v minulém roce Marie Zelená, i někteří podporovatelé na různá oddělení. A protože toto originální oblečení s dětskými motivy se skvěle osvědčilo, vedení rozhodlo, že bude rozveselovat děti na všech odděleních. 96 veselých zástěrek bylo nemocnici věnováno prostřednictvím sponzorů, které přes facebook požádala o pomoc Marie Zelená a  kteří se pak podíleli na jejich financování. Dalších 41 veselých zástěrek zakoupila Fakultní nemocnice Brno, prostřednictvím svého Nadačního fondu VITA NOVA. Veselé zástěrky poslouží zdravotním sestrám jak v Dětské nemocnici, tak na Klinice interní geriatrie a praktického lékařství.

Pro dětské pacienty jsou ze stejných obrázků vytvořeny také omalovánky, které byly rovněž sponzorsky nemocnici předány.  Omalovánky budou dostávat děti např. jako malou odměnu za vyšetření, odběry krve nebo aby jim bylo veseleji v nemocničním pokoji.  Do dětské nemocnice bylo přivezeno 1 400 kusů omalovánek, každá má 16 stran po 8 obrázcích. Pro nemocnici je ve velké míře podpořila i Marie. Dětskými tvářemi projektu jsou Tomášek a Eliška, vnoučci Marie Zelené. Symbol sluníčka, které nechybí na žádném kousku veselého oblečení, je nápadem právě malého Tomáška.                         

Materiál na veselé zástěrky vyrábí společnost Hedva a. s. Moravská Třebová. Materiál má mezinárodní testovací certifikát a je vyroben pouze ze zdravotně nezávadného materiálu. Veškerý materiál na výrobu zástěrek pro Dětskou nemocnici věnovala Hedva a. s. sponzorsky. Marie poskytla pro nemocnici slevu na výrobu všech kusů zástěrek.

Oficiální předávání zástěrek se uskutečnilo ve středu 26. 7. 2017 v 11, 30 hodin v Teyschlově hale v Dětské nemocnici a to za účasti náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Erny Mičudové, autorky Marie Zelené, vnoučka Tomáška jako zástupce dětí  a  některých sponzorů. Samotného předávání se pak zúčastnilo mnoho novinářů, Česká televize i TV Barrandov, které pak odvysílali reportáže během dne a ve večerních zprávách. 

Pro módní a oděvní návrhářku Marii Zelenou to byl velký den. A další velký den na ni čeká v Nemocnici v Motole v Praze, kde stejně jako v Brně budou na dětských odděleních, na LDN a Geriatrické klinice veselé zástěrky, aby pohladily po duši jak malé děti tak staré a nemocné pacienty.

Před oficiálním předáváním zástěrek v Brně, byla Marie Zelená s dcerou Martinou a jejím dětmi Tomáškem a Eliškou hosty Dobrého rána s ČT 2. Byli úžasní a Marie předvedla všem svůj projekt – Veselé oblečení pro dětský úsměv, který opravdu pohladí po duši nejen děti, ale i dospělé.

Na loňské módní přehlídce Marie Zelené v Ostrožské Nové Vsi mohli již účastníci krásného večera zástěrky vidět. Předvedli je modelky, dcera Martina i Tomášek. Marie po přehlídce obdarovala Masarykův onkologický ústav v Brně, nemocnici ve Zlíně, v Uh. Hradišti.  Zástěrky zakoupili pro nemocnici i pan starosta obce Ing. Pavel Botek, paní místostarostka Ing. Jaroslava Bedřichová a radní Ing. Miroslav Kosík. Většina přítomných si zakoupila omalovánky, což sponzorsky přispěli k radosti dětí. Tyto malovánky pak Marie rozvezla po nemocnicích.

Veselé zástěrky slouží díky podpoře Marie a velké podpoře lidí a firem také v nemocnicích v Praze, Brně, Bratislavě, Zlíně, Uherském Hradišti, Břeclavi, Kroměříži, Boskovicích, Kyjově a jednotlivě na dalších místech.

Práce Marie Zelené je velmi náročná, ale hlavně je přínosem pro tolik nemocných dětí, které si to zaslouží. Jak sama říká, cesta k tomu, aby se zástěrky dostaly do nemocnic byla dlouhá a někdy velmi složitá. Musela zajistit mnoho testů na látky, barvy, speciální potisky, zkoušky praní v průmyslových prádelnách, vyhledat prací prostředky vhodné pro chemotermickou dezinfekci pro jednotlivé praní v nemocnicích a následně zadat testovat…. Ale cokoli, co může pomoct dětem i starým lidem, každé pohlazení po duši, pousmání nemocného člověka, přinést aspoň kousek radosti do života druhého člověka – to je velkým smyslem celého projektu a měl by být velkým smyslem i hodnotou každého z nás. Když každý uděláme pro druhého i něco malého, každý podle svých možností a schopností, tak může být pro mnoho lidem, kteří nemají ve svých životech dar zdraví nebo štěstí na světě trochu líp.

Přeji Marii hodně a hodně zdraví, nápadů a sil v její dobrosrdečné a náročné práci.

Miroslava Vajdíková